PROTETYKA

Protetyka to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Mogą to być uzupełnienia stałe (licówki, korony, mosty, wkłady, nakłady, endokorony) lub ruchome (protezy całkowite,częściowe osiadające, szkieletowe).

Licówki

Licówki to bardzo cienkie płytki najczęściej wykonywane z porcelany, mocowane na wargowejstronie zębów. Dzięki nim możemy wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów: zmienić ich kolor, wyregulować kształt, ustalić odpowiednią długość, odbudować brakujące fragmenty.

Korony

Korony Służą do odbudowy zębów - tych zniszczonych, przebarwionych bądź złamanych. mogą także zabezpieczyć ząb po leczeniu kanałowym albo uchronić go przed złamaniem. Wskazaniem do ich założenia jest także wrodzony brak szkliwa.

Mosty

Mosty pozwalają odbudować brakujące zęby, wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta. Mosty protetyczne są mocowane na stałe i dzięki temu dają większy komfort niż ruchome protezy.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe opierają się na własnych zębach, dzięki czemu nie osiadają, a przenoszenie sił żucia zbliżone jest do fizjologicznego. Ponadto są stabilniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu higieny, stwarzająmniejsze ryzyko chorób przyzębia. Mają wytrzymałą, metalową konstrukcję, są delikatniejsze, cieńsze, łatwiej jest się do nich przyzwyczaić.

Protezy osiadające całkowite lub częściowe

Protezy osiadające to protezy, które opierają się na błonie śluzowej, wykonywane są ztworzywa akrylowego, głównym wskazaniem do ich stosowania są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach).

Protezy typu overdenture

U pacjentów bezzębnych niezadowolonych z użytkowanych protez proponujemy rozwiązania wsparte na implantach. Implanty ( 2 lub 4 ) umieszczamy w miejscach po usuniętych zębach, a następnie na ich szczycie umieszczane są zatrzaski na których osadzana jest stabilna proteza. Dzięki implantom, stanowiącym podstawę dla protezy, praca charakteryzuje się stabilnością zapewniającą maksimum komfortu bez ryzyka wypadnięcia podczas jedzenia